Summer Jazz Festiwal 2021 – Brandford Marsalis i Friends

Summer Jazz Festiwal w Krakowie. Festiwal nad festiwalami, który co roku prezentuje fantastycznych wykonawców. Tak było i w tym roku. Niestety, z różnych powodów mogłem brać udział tylko w dwóch wydarzeniach.

Pierwszym był koncert zespołu Brandforda Marsalisa. To była uczta dla miłośników jazzu. Słuchaliśmy muzyki “prosto z matecznika” … takie określenie podsłyszałem w kuluarach. Przyznam, że nie lubię chodzić na koncerty gwiazd, które są w trakcie światowego tournee. Wiele razy bardzo się na takich wydarzeniach zawiodłem. Muzycy grają 87 koncert ze 160 zaplanowanych. Grają poprawnie, ale wyraźnie słychać i widać, że są zmęczeni i wypaleni. Brandford Marsalis Quartet też był w trakcie trasy koncertowej ale …. muzycy są wyluzowani i wypoczęci. Grali z olbrzymią energią i radością, tak jakby mieli przerwę i nareszcie mogli zagrać! To się nazywa klasa!

Krakowskie Kino Kijów już po raz któryś udowodniło, że jest najlepszym w Krakowie miejscem do słuchania muzyki. No właśnie, Kraków – miasto kultury i miasto muzyki. Ale najlepsze zespoły grają w Kinie … a sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia – brak.

Drugi koncert to FRIENDS. Dla mnie wydarzenie historyczne, miałem bowiem zaszczyt i przyjemność fotografować koncert tej formacji poświęcony Jarkowi Śmietanie … na organach zagrał wtedy Wojciech Karolak, i był to chyba jego ostatni występ. Wydarzenie odbyło się w 2018 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Grupa FRIENDS zagrała tym razem w składzie Marek Napiórkowski, Maciej Sikała, Antoni Dębski, Adam Czerwiński, Kajetan Galas. Koncert tym razem poświęcony był pamięci Jarka Śmietany i Wojciecha Karolaka.

Relacje i fotorelacje z tych wydarzeń w serwisie Muzyczny Kraków:

koncerty Kraków | fotografia Kraków