Old Breakout – historyczny (dla mnie) koncert w Nowohuckim Centrum Kultury

11 marca w Nowohuckim Centrum Kultury zagrał Old Breakout. Usłyszeliśmy kultowe dla pokolenia dzisiejszych 50-60 latków utwory. Koncert absolutnie niesamowity z powodów które opisuje poniżej. Muzycy zafundowali słuchaczom muzyczno-emocjonalną podróż w czasie, którą z największą przyjemnością odbyłem. Sala Nowohuckiego Centrum Kultury była pełna, były owacje na stojąco. To był koncert, który na długo pozostaje w pamięci.

Dlaczego historyczny ??? Ano dlatego, że spełniło się marzenie mojego życia – usłyszeć Breakoutów na żywo. I jeszcze dlatego, że ten zespół to absolutnie niepowtarzalne, fantastyczne zjawisko na polskiej scenie muzycznej. Ale cofnijmy się do lat siedemdziesiątych (chociaż początek grupy to koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku) … W tym czasie, każdy młody człowiek płci męskiej, marzył o posiadani gitary i zostaniu gwiazdą bigbitu. No i od czegoś trzeba było zacząć. Pierwsze dźwięki do był Dom wschodzącego słońca grupy The Animals, na drugiej pozycji był …. Gdybyś kochał, hej – zespołu Breakout. Jak już ktoś przez to przebrnął – zabierał się za Schody do nieba Led Zeppelin, niestety, mnie się do tego etapu nie udało się dotrzeć.

I tak mniej więcej plasował się zespół Breakout w “onych czasach”. Były przeboje zza żelaznej kurtyny i byli “Brekauci”. Ich pozycję przypieczętował wydany w 1971 roku album Blues. To był absolutny ewenement na polskiej scenie muzycznej, był jeszcze Czesław Niemen, ale to już zupełnie inna bajka. Młodzi ludzie kontestowali wtedy rodzime zespoły bigbitowe – bo faktycznie, ich poziom nie sięgał poza nieudolne naśladownictwo. Za chwilę powstało kilka wartościowych formacji, ale Breakout byli oryginalni i niepowtarzalni.

Osobowość i kompozycje Tadeusza Nalepy w zderzeniu z fantastycznymi tekstami Bogdana Loebla, trafiały do ówczesnej młodzieży. A były to dla polskiej młodzieży czasy z lekka dekadenckie, na zgniłym zachodzie panował psychodeliczny i hippisowski nastrój a u nas … Filipinki i Opole. Byliśmy zachwyceni tym co robi Breakout. Ta muzyka była na imprezach i wieczorami śpiewało się te utwory z gitarą.

Więcej zdjęć i więcej o koncercie w serwisie Muzyczny Kraków: