Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów, koncert w Krakowie

13 lutego 2021 roku w krakowskim Kinie Kijów, wraz z Zespołem Mistrzów zaśpiewał Krzysztof Cugowski. Artysta obchodzi właśnie 50 lecie pracy artystycznej i tej rocznicy poświęcona jest trasa koncertowa “Złoty jubileusz 50 lat na 100%”. 50 lat to kawał czasu, w tej relacji znajdzie się również kilka moich, bardzo osobistych refleksji z ostatnich 50 lat, mojego muzycznego żywota ?

Krzysztofa Cugowskiego (z Budką Suflera) pamiętam … od zawsze. W tym miejscu pragnę oświadczyć, że są to moje bardzo osobiste odczucia. Estetykę muzyczną posiadamy bardzo różną – moja jest taka a nie inna. Pewnie są ludzie którzy inaczej odbierają Krzysztofa Cugowskiego. Ale przyznam, nigdy nie byłem fanem tej formacji. Uważałem, ze Krzysztof Cugowski jest fantastycznym wokalistą, ale … jak zawsze mówiłem to nie moje klimaty. Cugowski posiada mocny i czysty głos, który jest “absolutnie” oryginalny i niepowtarzalny. Ponadto jego technika wokalna jest na najwyższym poziomie.

To dlaczego nie mmoje klimaty? Otóż po pierwsze, nie przepadałem za klimatem samych kompozycji. Głos Cugowskiego i muzyka Budki Suflera, to zawsze (raz bardziej raz mniej), był dysonans. Nigdy nie usiłowałem analizować tego. Dla mnie, czasami ta muzyka stanowiła nie jedną spójną całość ale rodzaj pojedynku pomiędzy solista a zespołem. Kto lepiej, kto głośniej, kto ekspresyjniej. Oczywiście Budka Suflera to wspaniały zespół ale z Cugowskim … no właśnie – to nie były moje klimaty. Budka Suflera jest bardzo rokowa, Cugowski często starał się dopasowywać do tego rodzaju muzyki, co nie zawsze mu wychodziło. W mojej prywatnej opinii oczywiście. Na koncercie Krzysztofa Cugowskiego z Budką Suflera byłem raz, było głośno (za głośno) i oprócz hałasu z koncertu nie zapamiętałem nic.

Koncert był przeglądem 50 lat śpiewania Krzysztofa Cugowskiego. Zrealizowany w “lżejszej” (od rokowych brzmień) formule, był zdecydowanie w moich klimatach. To uświadomiło zarówno mnie jak i publiczności na sali, że mamy wielką przyjemność słuchania pana Krzysztofa Cugowskiego już od 50 lat! To kawał czasu, cała masa przebojów które wszyscy znają. Krzysztof Cugowski jest jednym z niewielu tak wybitnych polskich wokalistów poruszających się w sferze muzyki zwanej “rozrywkową”. Koncert został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność. A ja teraz czekam na nowe dokonania Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów i płytę Live, która ma się ukazać.

Więcej i fotogaleria: www.muzyczny-krakow.eu


adwokat w Gliwicach | psycholog w Warszawie | radio internetowe w Krakowie | telewizja w Krakowie